Vítáme Vás na stránkách hokejového klubu HC Královští Lvi Hradec Králové mladší dorost.

Češi přežili klinickou smrt. Mohla to být tragédie a ostuda, přiznal kapitán Eliáš

Češi přežili klinickou smrt. Mohla to být tragédie a ostuda, přiznal kapitán Eliáš  - obrázek

Češi přežili klinickou smrt. Mohla to být tragédie a ostuda, přiznal kapitán Eliáš - obrázek

Původně mířili za výhrou a předpokládaným postupem do čtvrtfinále, nakonec se ale strachovali o výsledek a málem přišli o velkou šanci. Čeští reprezentanti se ocitli v prodloužení nad propastí. Puk vyražený Tomášem Vokounem jen tak tak nezapadl do brány. Naštěstí ho za chvilku lovil z klece Lotyš Masalskis po trefě Davida Krejčího, naši hokejisté si tedy přece jen mohli z hluboka vydechnout. "Bylo to neuvěřitelné," přiznal po bitvě kapitán Patrik Eliáš (na snímku). převzato: www.cslh.cz
Utkání, které se vyvíjelo zpočátku příznivě, nabralo kontury detektivky. Až hororu. Diváci v českých dresech na tribunách UBC Thunderbird Areny nevěřili vlastním očím, také hokejisté hleděli před prodloužením dost smutně směrem k hrací ploše. Postupový plán dostával stále větší trhliny, stačilo opravdu málo a všechny tajné sny mohly rázem shořet.

"Když jsem seděl na střídačce, měl jsem tep asi 170. Nervy to samozřejmě byly. S výsledkem nemůžeme být spokojeni, ale mám radost, že jsme to nakonec zvládli," ulevil si Eliáš. Kde hledat hlavní příčiny nevídaných komplikací v duelu proti papírově slabšímu sokovi? "Nebruslili jsme dobře, působili jsme unaveně. Jsem teď hlavně rád, že máme další den nový zápas," zmínil čtvrtfinálovou realitu.

Vliv měly i jiné věci. Třeba začátek druhého dějství, kdy  putovali na trestnou lavici Fleischmann a Polák. "V první třetině to bylo v pohodě, ve druhé selhala u některých hráčů disciplína. Šli jsme do čtyřech, do třech. Úplně stupidně! V takových turnajích se tohle nemůže stát. Nejsme schopni nechat se otloukat a oplácíme. Samozřejmě že vždycky půjde na trestnou ten druhý," láteřil útočník New Jersey.

Nutno poznamenat, že výsledek mohl vypadat ještě hůř. Český tým vedl o dvě branky, ale ve třetí části hry o náskok přišel. Pak přežil klinickou smrt. "Oni měli přitom další šance, ještě že to tam Tomáš Vokoun pochytal. Těmi vyloučením jsme ztratili rytmus. Vypadli jsme ze hry a jenom koukali, co se děje," popsal trefně bronzový medailista z minulých her v Turíně.

Jako vůdce týmu by nyní mohl zvednout hlas, mít řeč, která by přispěla k tomu, aby se ve čtvrtfinále nic podobného neopakovalo. "Já to ale nechám být. Všichni jsme si vědomi, že to nebyl optimální výkon," upozornil. Když se duel vyvíjel takovým způsobem, musely v hlavách hokejistů problesknout myšlenky na to, že hrozí konec v turnaji. Zase tak daleko od toho reprezentační výběr nebyl.

"Jestliže jste v pozici náhlé smrti, tak se může stát cokoli," souhlasil Eliáš. "Člověk si říká, že to v té chvíli zvládne, musí si věřit." Prodloužení naštěstí sehráli čeští hokejisté lépe. "Lotyši tam měli jednu akci, jinak jsme měli puk pod kontrolou my. Vzali to na sebe mladí, a David Krejčí rozhodl," kvitoval.

Před začátkem nastavení prý panovala na střídačce vyrovnaná nálada. Žádné přehnané obavy. "Všichni jsme byli soustředění, trenéři říkali, ať hrajeme v klidu. Ať se zajišťujeme, že to zvládneme," popsal. Jakmile zápas skončil, hráče polila velká úleva. Nebudou okolnosti nevídané bitvy hlodat víc, než je zdrávo? "To ne. Za dvacet minut se musí zapomenout, je třeba, abychom se začali připravovat na další zápas."

Před čtvrtfinálovým soubojem s Finy vydali reprezentanti spousty sil. Určitě víc než očekávali. Na druhou stranu jim ale může duel proti Lotyšku i pomoci. "Já v to doufám. Led byl tragický, některé věci se nám nevedly. Musíme hru zjednodušit, moc držíme puky. Útočníci by měli víc pomoci obráncům, protože jinak nabízíme šanci soupeřům," rozebíral.

Eliáš si nemyslí, že by utkání navíc v porovnání s týmem Suomi mělo ve čtvrtfinále výraznější vliv. "Sedmdesát nebo osmdesát porocent z nás je zvyklých hrát zápasy rychle za sebou. Vyspíme se, odpočineme. A pak vletíme na Finy," plánoval. Vzpomínky na Lotyše postupně odezní. "Mohla to být tragédie a ostuda, ale ono není s takovými týmy snadné hrát. Předvedly to i jiné mančafty. Podstatné je, že nyní máme další šanci," uzavřel.

Foto: Isifa.com

24.02.2010 14:44:28
fanderlik
M I S T Ř I !!!!!!!
web: MaFan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one