Vítáme Vás na stránkách hokejového klubu HC Královští Lvi Hradec Králové mladší dorost.

Hradec láká na KHL Bednáře a další Čechy

Hradec láká na KHL Bednáře a další Čechy - obrázek

Hradec láká na KHL Bednáře a další Čechy - obrázek

 Projekt Kontinentální hokejové ligy ve Východních Čechách dostává konkrétní obrysy, ještě ale nemá vyhráno. Zástupci nového klubu nazvaného Lev Hradec Králové včera jednali na hokejovém svazu o povolení vstupu do nejlepší evropské soutěže, kterou hrají týmy z bývalého Sovětského svazu. Na rozhodnutí si však musejí ještě počkat. "Lidé, kteří to zařizují, tvrdí, že to je na sedmdesát procent," řekl primátor Hradce Králové Otakar Divíšek.

Na seznamu je čtyřicet hráčů

O tom, že to Hradecký Lev myslí s KHL vážně, svědčí i seznam čtyřiceti vytipovaných hráčů, z nichž chce sestavit mužstvo. Podle zjištění HN by měl být největší hvězdou útočník Jaroslav Bednář, který skončil v Nižném Novgorodu. Zástupci nového týmu už ho kontaktovali.

"Určitě beru jejich zájem vážně, už jenom kvůli rodinné situaci," odkázal Bednář na těhotnou přítelkyni, s níž si v Praze zařizuje bydlení. "Není to definitivní, ale když nic lepšího nebude, tak se vrátím do Čech," řekl Bednář. Start hradeckého týmu v KHL vidí reálně. "Mají podpis od Medveděva (prezident Gazpromu a KHL - pozn. redakce), takže je to jenom o tom, jestli seženou peníze. Rozhodně si ale tenhle projekt dovedu představit."

Člověk obeznámený s podrobnostmi kolem vznikajícího hradeckého týmu HN prozradil, že kostru celku by měli tvořit Češi. "Zhruba ze sedmdesáti procent. První dvě lajny by měly být české, porozhlédneme se i po nižších zámořských soutěžích. Počítá se i se Slováky," uvedl zdroj HN.

Na seznamu jsou Češi, kteří jsou na hraně týmů NHL, anebo jim končí smlouva ve finské, švédské soutěži či KHL. Patří mezi ně například brankář Alexandr Salák, obránci Jakub Kindl, Petr Čáslava a útočníci Michal Birner, Jaroslav Hlinka a Kamil Kreps.

Sehnat dobrý tým? To dá hodně práce

Agent Robert Spálenka je však skeptický. "Salák určitě zůstane v USA, Čáslava má nabídky z Ruska. Doba není na to, aby se čekalo. Když je na stole dobrá smlouva, tak ji rychle podepiš," uvedl Spálenka. "Budou mít hodně složité dát dohromady konkurenceschopný tým. Měli začít dřív." Čas tlačí zástupce Hradeckého Lva na všech frontách. Už 1. dubna mají mít složené finanční garance, aby mohli nastoupit do příští sezony KHL. Teprve včera však hokejovému svazu předali podklady ke vstupu do KHL a tlačili na něj, aby si s rozhodnutím pospíšil - řádné zasedání výkonného výboru 22. dubna je pro ně pozdě.

"Uděláme vše pro to, abychom dali odpověď do 1.dubna. Ale není naší chybou, že jsou pod časovým tlakem," uvedl svazový sekretář Martin Urban s tím, že svaz musí posoudit, zda vstup KHL na české území nenaruší zdejší prvotřídní hokejový produkt, tedy extraligu. "Každopádně to bude precedentní rozhodnutí. Jestli vstup povolíme? Sice jsem zatím neslyšel reakce proti, ale nechci předbíhat," řekl Urban. Mluvčí hradeckého klubu Zdeněk Šesták si slibuje, že výkonný výbor rozhodne per rollam dříve, a hlavně řekne hradeckému týmu ano. "Zdá se, že to proběhne bez zásadních překážek," uvedl Šesták.

Hradečtí však musejí rychle vyřešit i nejdůležitější faktor, tzn. financování celého projektu. Rozpočet se vyšplhá na 13 milionů eur (325 milionů korun) a jeho základ podle informací HN zaplatí zatím utajovaná společnost z ropného průmyslu. Funkcionáři doufají, že přilákají sponzory s vazbami na Rusko. "České firmy, které se chtějí prezentovat na tamějším trhu," vysvětlil zdroj. Podle Šestáka jednání se sponzory probíhají a klub bude čerpat z "českého i zahraničního kapitálu".

Ač Hradecký Lev nabírá stále reálnější kontury, v hokejovém hnutí se najde dost skeptiků. "V našich podmínkách považuji tenhle projekt za utopii. Pochybuji, že se v současné ekonomice dá sehnat v Česku tři sta milionů na hokej," prohlásil generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý. "Dostali jsem také nabídku KHL, 7 milionů eur na rozjezd. Spočítali jsme si, že bychom na to neměli. Jen letecké speciály by nás vyšly na 250 milionů. V tom nejsou platy hráčů, realizačního týmu, hotely...," dodal Kusý.

Proč vůbec míří KHL do Hradce? "Je to geografický střed Česka, mají letiště i hokejové zázemí, lidi tam budou na KHL chodit a je tam politická vůle," uvedl zdroj HN. Za projektem Lev Hradec Králové stojí expert na ruské hokejové prostředí Jaroslav Zídek (dojednával třeba Jágrovu smlouvu v Omsku) a dva ruští podnikatelé z Karlových Varů - Roman Slavčev a Sergej Zajcev. Právě oni zapsali minulý týden nový klub jako eseróčko u soudu v západočeských lázních.


Michael Mareš
S přispěním Aloise Žatkuliaka


HC Lev Hradec Králové, s.r.o. založil 3. března Jaroslav Zídek s dvojicí ruských podnikatelů z Karlových Varů: Sergejem Zajcevem a Romanem Slavčevem. Na posledního z jmenovaných je napsaná firma S - CONTEST, která je vedená jako jediný společník Hradeckého Lva.


13 milionů EUR

Jeden z hradeckých funkcionářů naznačil, že roční rozpočet nového týmu bude 13 milionů eur a z větší části by ho měla naplnit nadnárodní společnost působící v ropném průmyslu. Její jméno je zatím tajné. Funkcionáři plánují přilákat i další sponzory s vazbou na ruský trh.

 

Otázky k projektu

Proč Hradec Králové?
"Ve městě se nehraje nejvyšší soutěž ve fotbalu, hokeji ani basketbalu. "Potenciál tady je. Lidé by určitě na KHL přišli, vždyť chodí i na první ligu. Nejde jen o Jágra, je to nejlepší soutěž v Evropě," řekl HN primátor Otakar Divíšek s tím, že město povolí charterovým letům z Ruska přistávat na neveřejném hradeckém letišti.
Kde se vezmou hráči?
"Budou to mít velmi složité," tvrdí hráčský agent Robert Spálenka, jenž zastupuje několik hráčů, o něž má Hradec zájem. Na seznamu vytipovaných jsou hlavně Češi, ale i Finové, Švédové a Rusové.
Stačí hradecký stadion?
Aréna na břehu řeky Orlice má kapacitu 7700 míst a postupně se rekonstruuje. Aby vyhověla standardům KHL, musí se vylepšit ozvučení, šatny či místnost pro videorozhodčího. Halu spravuje firma ABD, kterou financuje město skrze prvoligový klub. Podle informací HN má vyrůst vedle stadionu nová administrativní budova a spojovací chodba s tréninkovou halou.VYHLÉDNUTÁ HVĚZDA
Největší hvězdou nově se rodícího hradeckého týmu by měl být Jaroslav Bednář. Hradec už ho kontaktoval a bývalý slávistický útočník nabídku zvažuje kvůli rodinné situaci. Zároveň má ale nabídky i ze Skandinávie.
FOTO: ČTK

14.03.2010 21:38:40
fanderlik
M I S T Ř I !!!!!!!
web: MaFan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one