Vítáme Vás na stránkách hokejového klubu HC Královští Lvi Hradec Králové mladší dorost.

Olympijská premiéra s dobrým koncem! Češi přemohli Slováky, rozhodující úder zařídil Jágr  - obrázek

Olympijská premiéra s dobrým koncem! Češi přemohli Slováky, rozhodující úder zařídil Jágr - obrázek

Byl to zápas plný útočných manevrů, krásných akcí i velkých momentů. Bitva mezi Čechy a Slováky v premiéře na letošních olympijských hrách nabídla parádní podívanou, radostnější nakonec byla pro české fanoušky. Reprezentanti soupeře zlomili v závěru druhé třetiny, rozhodující úder zařídil nezdolný Jágr. Nejprve trefil druhou českou branku, poté přihrál na třetí Plekancovi. Hokejisté dovedli klání do vítězného konce, připsali si důležité úvodní body a už myslí na další souboj, který je čeká v noci z pátka na sobotu od 1:30 hodin proti Lotyšsku.           převzato: www.cslh.cz
Oba soupeři se velmi dobře znají, minulé vzájemné klání na elitním turnaji skončilo loni ve Švýcarsku vysokou výhrou českého týmu, jenže na olympijských hrách je spousta věcí jinak. Kádry obou soupeřů se změnily, naskočila řada hráčů, které jsme na mezinárodní scéně třeba dlouho neviděli.

Češi šli do bitvy bývalých federálních partnerů v brance s Tomášem Vokounem a s formacemi, které kouč Růžička naznačoval v předstihu. První letku tvořili Havlát, Plekanec, Eliáš, druhou pak s Jágrem Čajánek a Červenka. Slováci nasadili Gáboríka, jenž měl zdravotní potíže a původně nebylo jasné, zda premiéru ve Vancouveru stihne. Chyběl tedy jen Šatan, jehož zapojení se očekává později.

Vyprodaná aréna Canada Hockey Place vytvořila duelu skvělou kulisu, slyšet byly tisíce příznivců obou táborů. Lepší vstup měli čeští hokejisté. Při vyloučení Cibáka se v pásmu usadila první formace a byla blízko gólu. Několikrát za sebou tvrdě pálil Kaberle, po jedné ráně zůstal kotouč na chvilku za Halákem, jenže Eliáš nestihl zakončit.

V páté minutě měl velkou možnost Pálffy, který se protáhl sám před Vokouna, nicméně český brankář ho skvěle pokryl. Vzápětí to samé při pokusu Kopeckého. V útočné třetině českého týmu pak kouzlil Jágr, skóre se však měnilo až v čase 9:02. Od modré čáry vyslal kotouč na bránu Blaťák a velmi pohotovou teč ukázal kapitán Patrik Eliáš - 1:0.

Svěřenci trenérů Růžičky, Jandače a Weissmanna měli více ze hry, do každého výpadu šli aktivně. Ale ani Slováci nevyčlávali, k vidění byl tím pádem vynikající hokej. Hned pol přestávce slovenský tým vyrovnal český náskok. Ze druhé třetiny uběhlo jen 47 vteřin, když po nahrávce Mariána Hossy mířil přesně Marián Gáborík - 1:1.

Trefa útočníka New York Rangers soupeře zvedla, zkušení slovenští útočníci se pokoušeli o další překonání Vokouna. Ve druhé dvacetiminutovce byl velmi blízko Marián Hossa, který dvakrát trefil tyč, na opačné straně zvonila konstrukce po dělovce Židlického, jež v přesilovce skončila na břevně. Na opačné straně mohl početní výhodu využít Handzuš. Urostlý útočník dotíral u tyče, ale přes beton ležícího Vokouna se Handzuš neprosadil.

Naši hokejisté postupně znovu zabrali a v závěru prostředního dějství protivníkovi odskočili. Klíčovou roli sehrál Jaromír Jágr. Útočník Omsku inkasoval v první třetině tvrdě od Sekery a poté si dlouho držel bolestivě zasažené místo. Ale Jágr je bojovník. Ve 38. minutě nejprve trefil podruhé tyč Hossa, načež ho o puk připravil právě Jágr. A ten poslal střelou mezi Halákovy betony Čechy do vedení - 2:1.

To ještě nebylo všechno. Při vyloučení Cháry zbýval do sirény krátký úsek, ale reprezentantům to stačilo. Po střele od modré se kotouče zmocnil Jágr, bleskově ho poslal na Haláka, puk se následně odrazil do strany, kde ho do sítě došťouchl Tomáš Plekanec - 3:1. K vypršení dvacáté minuty zbývaly pouhé dvě vteřiny!

Dva rychlé údery za sebou dodaly Čechům sebevědomí, ale Slováci neskládali zbraně. Neustále se vrhali do ofenzivy, zaměstnávali naši obranu, puky létaly na Vokouna jeden za druhým. Zápas to byla dramatický až do konce. Na slovenské straně se neujala šance Stümpela, který byl na chvilku sám před Vokounem, neuspěl ani Zedník. Poté Jágr krásně vyzval ke koncovce Červenku. Při vyloučení Hejdy se soupeř pokoušel neustále snížit.

Nicméně skóre už se nezměnilo. Navzdory velké slovenské snaze zůstaly všechny body českým hokejistů, což je na úvod olympijského turnaje velmi důležité. Tým plný osobností z NHL a opor z evropských klubů poskočil na první stupínek cesty ve Vancouveru, připsal si důležité vítězství a do dalšího klání proti Lotyšsku může jít s větším klidem. Český národní tým čeká druhý souboj v základní skupině od 1:30 hodin v noci z pátka na sobotu.

Výsledek prvního utkání české reprezentace na olympijských hrách:

Skupina B:

ČESKÁ REPUBLIKA - SLOVENSKO 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Eliáš (Blaťák, Havlát), 38. Jágr (Červenka), 40. Plekanec (Jágr, Židlický) - 21. Gáborík (Marián Hossa, Demitra).
Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Watson - Losier (oba Kan.), Heyer (USA).
Vyloučení: 4:6.