Vítáme Vás na stránkách hokejového klubu HC Královští Lvi Hradec Králové mladší dorost.

Pohled na hokej v zámoří

Pohled na hokej v zámoří - obrázek

Pohled na hokej v zámoří - obrázek

Velice mě zaujal článek od Marcela Cahy, hokejového trenéra z Třebíče, který popisuje nově nabyté zkušenosti z kanadského Montrealu z turnaje Super AAA . Převzato z www.goool.cz .        mafan

V době 18.6-21.6 jsem se s synem zúčastnil s výběrem hráčů z celé ČR, nazvaném Hockey Talent Academy, prestižního turnaje v kanadském Montrealu, kategorie Super AAA (nejlepší kategorie mladých hráčů v zámoří), ročníku 2000 a ročníku 1999. Když jsem odlétal do Kanady, tušil jsem, že to „náš” hokej v konfrontaci s nejlepšími kanadskými či americkými výběry nebude mít snadné. Ale přítomnost na turnaji předčila všechna má očekávání.

Urostlí zámořští hráči hrají hokej jako z jiné planety. Kdo neviděl, neuvěří. Už v 9 letech je mezi naším výběrem a nejlepšími výběry z Kanady či USA doslova propastný rozdíl několika tříd! Snad největší, až neuvěřitelný rozdíl je v bruslení, v rychlosti, stabilitě a ve stylu. Styl bruslení vůbec nebyl takový jako u našich hráčů, bruslili jaksi ze široka, nebyl tam odraz dozadu, ale do strany. Všichni jejich hráči bruslí stejně, tedy stylově stejně, není mezi nimi žádný „chodec”. A hlavně výrazně rychleji než naši hráči. Dále úžasný bleskový přechod do útoku, jednoduše přes střední pásmo, bez komplikací, žádná složitá rozehrávka. O to se bohužel pokoušejí naše týmy a tak jen suše konstatuji „to co ti stačí v lize, nestačí ti na mistrovství světa”. Vedení kotouče, neustálý pohyb všech hráčů, střelba, herní inteligence, nahrávky. Hraje se v šíleném tempu. Všech pět hráčů útočí, všech pět brání. Skutečně to jde. Neutuchající nasazení prcků po celé utkání. Výrazně zaostáváme ve všem. Finalové utkání ročníku 99 připomínalo svou kvalitou spíše hru o dva ročníky výš, než jsme zvyklí. Vítězové v ohlušující atmosféře oslavují, dostávají repliku Stanley Cupu, poražení gratulují.

Z každého našeho výběru 2000 či 1999 by mohli v Kanadě hrát tak maximálně 3-4 hráči, postupně by si přivykli a jednou se třeba i prosadili. Víc bohužel ne. Vlastně to koresponduje s draftem. Tam se taky prosadili jen tři, jenže to, že budou hrát někdy NHL je spíše nepravděpodobné, jejich pozice na draftu je až příliš nízká.

Pojďme dál. Celý turnaj se odehrál v maximální fair play atmosféře! Trenéři svých týmů se chovají jako normální lidé. Neproměňují se v primitivní zvěř, jako někteří u nás. Rozhodčí téměř nechybují. Pískají skvěle a „fér”. Na turnaji se nesmí bodyčekovat, hrát do těla. Vynikající nápad! Kolik já už na našich stadionem u „prcků” viděl otřesů mozků či zapadlých jazyků! Zápasy v našich žákovských ligách někdy připomínají s trochou nadsázky jatka. To se v Kanadě ien tak nestane! Za celý turnaj neuvidíte ostřejší zákrok. Hraje se silově, ale bez faulů. Hokejovou hůl používají výhradně ke hře.

A tak sedíme, večer co večer a řešíme jak je to všechno možné. Ptáme se organizátorů turnaje, zajímáme se, kde se dá. Jak to, jak to, že jsou o tolik dál? Vychází nám toto resumé.

Velmi kvalitní trenéři působí už od nejmenších. Jsou to bývalí hráči NHL, velice dobře připraveni s odpovídající trenérskou kvalifikací zahrnující moderní hokejové trendy, pro které je čest vést byť jen přípravku např. Montrealu Canadiens. Dalším rozhodujícím faktorem je rozdělení mládežnických týmů dle výkonnosti. Nemůže se tak stát, že chlapci hrají lehké zápasy. U nás je běžný jev, že jeden tým porazí druhý např. o 10 a více branek. K čemu je takový zápas všem aktérům? Naprosto k ničemu, ztráta času. Vítězi ani poraženému to po hokejové stránce nic nedá, poražení kluci si navíc odnáší zbytečnou psychickou újmu. Za mořem se díky rozdělení týmů do kategorií dle výkonnosti hrají pořád těžké zápasy a je jedno zda hrají slabí proti slabým, či silní proti silným. Jistě však na sebe nenarazí tým té nevyšší kategorie s týmem z té nejslabší. K čemu taky. Další, co je nesmírně důležité, je počet tréninkových jednotek a počet zápasů. Počet tréninkových jednotek je zhruba 5 týdně. V Kanadě se běžně v mládežnických kategoriích hrají dvě utkání týdně! U nás? Dovolím si ocitovat našeho známého hokejového agenta Jaromíra Henyše: „Ještě v deváté třídě se hraje nějakých 34 zápasů za sezónu. To je o ničem. Prý budou tím víc trénovat. Blbost!”

Takže závěrem. Kvalitní trenéři, trénující dle moderních hokejových trendů, které musíme a vlastně už jsme dávno měli, přijmout i my. Pozměnit systém řízení mládeže, pokusit se nastavit kategorie dle výkonosti, např. rozdělit kluby do podobných divizí jako v NHL (např. jen nástřel Sparta, Slávie, Letňany, Kladno, M. Boleslav, Kolín hrát 4x doma, 4 venku a potom si dvoukolově zahrát s nejlepšími z jiného kraje či Moravy apod.) Hrát více, to rozhodně! A hrát více těžkých utkání, kde vás to nutí hrát v každém utkání na doraz. To je to, co je posouvá jinam.

Marcel Caha, Třebíč

02.07.2009 07:55:19
fanderlik
M I S T Ř I !!!!!!!
web: MaFan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one