Vítáme Vás na stránkách hokejového klubu HC Královští Lvi Hradec Králové mladší dorost.

Trošku z historie ledního hokeje.

Trošku z historie ledního hokeje. - obrázek

Trošku z historie ledního hokeje. - obrázek

Kořeny ledního hokeje sahají hluboko do minulosti v podobě nejrůznějších her se zahnutými holemi a kulatým míčkem. O rozšíření těchto her svědčí především různá vyobrazení už ve starověku (národní muzeum v Aténách – obraz chlapců hrajících si s holemi a míčkem – 5000 let př.n.l.). Podobná svědectví existují i z dalších míst Evropy (Rusko, Německo, Skotsko i Anglie).

K vlastnímu vývoji ledního hokeje, jak jej známe dnes, došlo v severní Americe v průběhu dvou set let. Když v 16.stol. pronikli Francouzi do ....

 kraje Velkých jezer, hráli tam indiánské kmeny Huronů, Irokézů a Chippewayů na suchu i na ledě hru s holemi a míčkem – Baggataway.

Evropští  vojáci si s sebou přinesli hru založenou na podobném principu – Hoguet (prapůvodní název hokeje). Po válce Francie s Anglií se stáli pány Kanady Angličané, kteří zavedli hru Hurling, kterou se naučili v Indii, a jež silně připomínala pozemní hokej. V roce 1856 se do Kanady přemístil anglický pluk Royall Canadian Rifle, jehož vojáci se ve volných chvílích učili bruslit                 v přístavech Kingston a Halifax a hru přenesli na led.

Spolu s Kingstonem a Halifaxem se o poslední krok k lednímu hokeji zasloužil i Montreal, kde na McGillově univerzitě provozovali hru na ledě studenti, kteří poprvé postavili do branky brankáře (soupeř který ho neměl mohl používat menší bránu). Základy organizovaného ledního hokeje položil až v roce 1878 montrealský student W.F. Robertson tím, že sjednotil pravidla hry. Vycházel z pravidel anglického pozemního bandy, která přizpůsobil hře na ledě. 3.března 1875 se konala 1.oficiální hokejová hra na světě ve Victoria Scating Rink (Montreal). Doposud se hrálo s gumovým míčkem (bandy), ale v tomto prvním utkání v hale se objevil předchůdce puku – plochý a kulatý kus dřeva. O něco později byl založen první – a protože dnes ještě existuje – nejstarší hokejový klub světa McGill University Hockey Club.

Počáteční hokejové soutěže v Kanadě byly čistě amatérské a vznikaly okolo roku 1890. Důležitý historický krok udělal v roce 1892 kanadský generální guvernér Frederic Arthur Stanley of Preston. Ten před svým odstoupením věnoval hokejistům pohár, který nesl jeho jméno - Stanley Cup. Pohár je dnes jednou        z nejstarších a nejcennějších sportovních trofejí světa. Soutěž však byla stále prestižnější, proto se v roce 1910 dostal pohár pod kontrolu kanadsko-americké NHL a roku 1926 do vlastnictví National Hockey League a stal se symbolem profesionálního hokeje (www.hokej.cz, 2003).

Oblíbený sport se těšil stále větší popularitě a brzy překročil hranice své kolébky Kanady i do sousedních Spojených států amerických a Evropy.

V Evropě se začal hrát lední hokej začátkem 20. století ve Velké Británii, Francii, Belgii, Švýcarsku a v Čechách. V roce 1908 byla založena LIHG mezinárodní federace ledního hokeje. Historicky první utkáni sehráli čeští reprezentanti s Francií 1:8. První mistrovství Evropy se uskutečnilo v roce 1910 ještě bez účasti českých hokejistů, ale již o rok později získali Češi v konkurenci Německa, Švýcarska a Belgie své první zlato.

V roce 1920 byl zařazen lední hokej do programu OH v Antverpách, kde na kongresu LIHG byly přijaty za členy USA a Kanada. Pod vlivem těchto zemí došlo ke změnám pravidel a postupem doby dostával hokej další a další úpravy až do dnešní podoby.  

12.05.2009 14:54:02
fanderlik
M I S T Ř I !!!!!!!
web: MaFan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one